[w:trans]košík[/w:trans] Tara Fuki

Andrea Konstankiewiczová - violoncello, zpěv 
Dorota Barová - violoncello, zpěv

Na podzim roku 2000 se na české hudební scéně objevil nový fenomén, violoncellové duo Tara Fuki. Tvoří jej zpívající violoncellistky Andrea Konstankiewiczová (hrála mj. v kapele BOO nebo hudebně-taneční formaci Rale) a Dorota Barová. Ta v současné době  paralelně s Tara Fuki vystupuje s kapelami Vertigo, Baterky, s improvizačním akustickým duem Tellemarkk a také s DoMa Ensemble a Kuzmich Orchestra.

Hudba Tara Fuki je naprosto svébytná, své kořeny má ve společných improvizacích, které jsou postupně hlouběji propracovávány. Je to hudba křehce dynamická, výrazově velmi bohatá, obohacená o otisky různých hudebních stylů s příchutí dálek. Ve své hudbě i textech se Tara Fuki nechaly inspirovat poetikou nocí a snů, které chápou jako extrakt podvědomí. „Neboť,“ jak říká Andrea Konstankiewiczová, „to, co se v nás odehrává v noci, je úplně jiné a mnohdy i pravdivější než to, co vnímáme ve dne.“ Stejně jako sny, dokáže jejich hudba něžně hladit a konejšit, ale také bolet svou naléhavostí.

Obě violoncellistky a zpěvačky pocházejí ze severní Moravy, z regionu, kde se polština mísí s češtinou. Není proto divu, že přirozený tok tajemné a měkké hudby ideálně doplňují právě polské texty Doroty Barové. Zvuk polštiny v intervalech dvou ženských hlasů za podpory páru violoncell anebo dalších akustických, často i exotických nástrojů, vytváří spolu se snovou až esoterickou atmosférou Tara Fuki jeden kompaktní celek. Hudební styl Tara Fuki se vymyká jakémukoli přímočarému zařazení, ale zcela jistě prahne po komunikaci s vnímavým a otevřeným posluchačem. Jejich skladby nejsou ani tak o slovu, i když velmi poetickém, jako spíše o pocitu, o atmosféře, náladě, o snaze postihnout nezachytitelný okamžik plynutí času. A o to se obě zpívající violoncellistky snaží po svém a naprosto věrohodně. Nevšední autorské písně Tara Fuki jsou většinou vystavěny na výrazném rytmickém motivu v pizzicatu, často ani neměnícím svou harmonii. Hra bez smyčce je pro duo typická a dodává jejich skladbám zvláštní, osobitou barvu. Užití melodické polštiny v převážné většině kompozic skladbám propůjčuje další kouzlo. Tara Fuki používají ale také francouzštinu, češtinu a vlastní jazyk „tarafuki“.

Tara Fuki vydaly doposud čtyři autorská alba. Paté řadové album dua nazvané Winna vychází právě v těchto dnech.

Typ koncert
Místo konání Divadlo 29 (Pardubice)
Datum a čas konání pá 7.11.2014 20:00
Přístupné pro vozíčkáře Neznámo (kulturní středisko je bezbariérové)
Vstupné 140,- Kč
Zdroj dat Kulturní centrum Pardubice
Je třeba opravit údaje?

Souřadnice: 
 
 

Akce

<<
červen 2021 >>
Po Út St Ct So Ne
krizek1
krizek2
krizek3
krizek4
krizek5
krizek6
krizek7
krizek8
krizek9
krizek10
krizek11
krizek12
krizek13
krizek14
krizek15
krizek16
krizek17
krizek18
krizek19
krizek20
212223
krizek24
252627
krizek28
2930
Plánovač výletů

Jak používat plánovač
Vyhledávání objektů
Facebook
Twitter
Počasí ve městě
21.6. 09:00
dnes

Skorojasno
26°C
22.6.
zítra

Občasné bouřky
26°C / 18°C

Zdroj: Počasí Meteocentrum [w:trans]Nové okno[/w:trans].

východní čechy