[w:trans]košík[/w:trans] Blau Peru 79-80 & studie I

Blau Peru vychází z nálezu amatérských filmů. Téměř každý alespoň jednou něco našel. Ruličku vyfoceného filmu, pětku, štos papírových fotek, dívku, rukavici nebo cizí poznámky.

Tzv. found footage na bleším trhu není až tak výjimečnou událostí. Nález většího celku, který by byl už zamýšlen jako archiv a který byl předem nějak uspořádán, je již vzácnější. To, co je v tuto chvíli nalezeno, je nejenom obsah ale i struktura. Popisky, zkratky, číslování jsou formou vyjádření určitého systému, určitého myšlení. Třináct popsaných 120 m cívek barevného filmu Super8 a čtyři pohlednice nalezené na bleším trhu ve Vídni lze tedy považovat za archiv. Devět kotoučů obsahuje pravidelný záznam zahrádkaření napříč ročními obdobími mírného pásu. Čtyři cívky na 500 m zachycují rostliny jihoamerické džungle a altiplana, lamy a původní obyvatele kontinentu, turisty, vojáky a různé nápisy ve španělštině. V obou druzích materiálu je zachován kameramanský styl: celek, zoom, detail. Všechny filmové kotouče jsou opatřeny totožnými obaly rakouské firmy Bonum se systémem magnetic - jinými slovy - cívky k sobě těsně přiléhají. Zda však mezi nimi přesto nejsou mezery, nelze dopátrat. Možná je ale důležitější se do domnělých mezer vtěsnat a využít je k představám. Tehdy je možné se ptát, proč je posledním záznamem autora filmového archivu, říkejme mu třeba Blau, jihoamerická série? Jak souvisí Alpy v zapadajícím slunci s Machu Picchu?

Dvě kapitoly živého filmu Alexandry Moralesové, Georgyho Bagdasarova a Jiřího Rouše.

Georgy Bagdasarov se narodil jako Armén pod zvuky raket vzlétajících z Kazachstánu do vesmíru v roce 1978. Obýval různé kouty Eurasie, nyní žije v Praze, kde na Famu obhájil doktorát a kde nyní učí. Jako nomád prochází nejen různými místy, ale také různými obory. V Divadle 29 se jako hudebník a performer představil již v nejednom projektu.

Alexandra Moralesová se narodila do česko-argentinské rodiny v Praze v roce 1989. Na Famu vystudovala program Centra Audiovizuálních studií a ve studiu pak pokračovala v Buenos Aires. Filmu se věnuje v rovině tvorby i teorie. Prolínání analogových a digitálních médií je kontextem, v němž ji zajímají současné možnosti filmu. Důležitým tématem je pro ni archiv, který představuje pole, jež se táhne od pracovního stolu až po natažené plachty blešáku kdekoli na světě a neustále se rozrůstá.

Jiří Rouš se narodil v roce 1986 v Praze. Studoval několik umělecky zaměřených škol, tou poslední v řadě je Famu. Ve své umělecké práci se zaměřuje především na obraz a zvuk v živé performanci. Pro tento účel často používá vlastnoručně sestrojené přístroje a kastomizované softwary. Jiří je aktivním členem livecodingové skupiny Kolektiv a noisové improvizační skupiny Inocens.

Blau Peru: Studie 1, 30 min.

Blau Peru: 79-80, 45 min.

Typ neznámý druh filmu
Místo konání Divadlo 29 (Pardubice)
Datum a čas konání pá 7.10.2016 20:00
Přístupné pro vozíčkáře Neznámo (kulturní středisko je bezbariérové)
Vstupné 100 Kč
Zdroj dat Ticketportal
Je třeba opravit údaje?

Souřadnice: 
 
 

Akce

<<
říjen 2021 >>
Po Út St Ct So Ne
krizek1
krizek2
krizek3
krizek4
krizek5
krizek6
krizek7
krizek8
krizek9
krizek10
krizek11
krizek12
krizek13
krizek14
krizek15
1617
18192021222324
25262728293031
Plánovač výletů

Jak používat plánovač
Vyhledávání objektů
Facebook
Twitter
Počasí ve městě
16.10. 14:00
dnes

Oblačno
11°C
17.10.
zítra

Oblačno
13°C / 4°C

Zdroj: Počasí Meteocentrum [w:trans]Nové okno[/w:trans].

východní čechy