[w:trans]košík[/w:trans] Výstava: oka/mžiky - Lukáš Tůma

Lukáš Tůma (nar. 1976) se věnuje různým výtvarným technikám, nejen grafice a kresbě, ale také plastice. Studoval na pražské Akademii výtvarných umění v grafickém ateliéru Jiřího Lindovského a sochařském ateliéru Jindřicha Zeithammla.

Na výstavě ve Východočeské galerii v Pardubicích bude představen výběr z Tůmovy dosavadní grafické tvorby, ale i práce vznikající v současnosti. Podstatné pro jeho tvorbu je poznání a pochopení vzniku grafiky, její historie a technologie, ale i svoboda experimentování. Dokonalé řemeslné zpracování jeho grafických listů provází přirozenost, jemnost, nenucenost, čistota a často i velmi promyšlená symbolika. Zkoumá hranice a výtvarné možnosti jednotlivých grafických technik a vzájemně je propojuje. Neobvykle kombinuje hlubotiskové techniky s tiskem z výšky či sestavuje obraz z několika tiskových matric.

Tůmovy poznámky, vztahující se ke grafickému cyklu Cesta, výstižně charakterizují způsob, jakým přemýšlí o své práci: „Cesta pro mě znamená způsob poznání světa, kontemplaci, pohyb i setrvání. Chválím krásu všednosti. Náměty mé práce jsou běžné a všední. Nehledám je. Jsou všude kolem mě. Je úplně jedno, kde je zahlédnu. Vidím je v daný čas a na daném místě, způsobem ,oka mžiku’..”

Lukáš Tůma několik let pracoval jako asistent Ateliéru výtvarné přípravy na Fakultě restaurování Univerzity Pardubice v Litomyšli jako vyučující kresby, malby a grafických technik. V roce 2007 se představil v Pardubicích výstavou v univerzitní galerii. Výstava oka/mžiky ve VČG je tedy druhým zastavením v Pardubicích na jeho cestě.

Kurátor výstavy: Ondřej Bouček

Typ výstava grafiky
Zakázán vstup se zvířaty Akce je vhodná pro děti
Místo konání Východočeská galerie v Pardubicích - Dům U Jonáše (Pardubice)
Datum a čas konání st 18.9.2019 - ne 17.11.2019

Akce je dostupná dle aktuální provozní doby

URL www.vcg.cz/okamziky-lukas-tuma/
Přístupné pro vozíčkáře Ano
Vstupné plné 40,- snížené 20,- rodinné 80,- Kč
Zdroj dat Východočeská galerie v Pardubicích - Dům U Jonáše
Je třeba opravit údaje?

Souřadnice: 
 
 

Akce

<<
leden 2022 >>
Po Út St Ct So Ne
krizek1
krizek2
krizek3
krizek4
krizek5
krizek6
krizek7
krizek8
krizek9
krizek10
krizek11
krizek12
krizek13
krizek14
krizek15
krizek16
krizek17
krizek18
1920212223
24252627282930
31
Plánovač výletů

Jak používat plánovač
Vyhledávání objektů
Facebook
Twitter
Počasí ve městě
19.1. 23:00
dnes

Zataženo
2°C
20.1.
zítra

1°C / -3°C

Zdroj: Počasí Meteocentrum [w:trans]Nové okno[/w:trans].

východní čechy