[w:trans]košík[/w:trans] Drť (SK)

Kapela Drť složená ze špičkových slovenských hudebníků kapela v čele se zpěvákem Michalem Kaščákem s programem Puntičkár, který je dosud nevídaným experimentem představujícím zhudebněné výroky z rozhovorů s bývalým šéfem komunistické StB Alojzem Lorencem.

Kapelu Drť, hudebně oscilující mezi vícerými žánry od punku přes alternativu až po free jazz, tvoří hudebníci ze Slovenska a Maďarska, z nichž každý přináší svůj vlastní rukopis a aranžérský vklad. Jejím frontmanem je Michal Kaščák – lídr kultovní slovenské kapely Bez ladu a skladu a zakladatel známého slovenského festivalu Pohoda. Stylizované texty Marka Kundláka, které vychází z rozhovorů s bývalým šéfem komunistické StB Alojzem Lorencem, spolu s intenzivním zvukem za hranicí standartních žánrů testují svědomí doby před revolučním rokem 1989 a dnes. Koncertní program Puntičkár vyšel v roce 2019 na stejnojmenném albu věnovaném obětem perzekucí, represí a vražd komunistického režimu.

Autorem projektu je hudební skladatel a saxofonista Miroslav Tóth, známý mj. i díky spolupráci s e světoznámými Kronos Quartet. Písně vznikly zhudebněním výroků, které bývalý šéf StB Alojz Lorenc poskytl deníku SME. V tomto rozhovoru hovořil o svém působení ve vedení státní bezpečnosti koncem osmdesátých let, stejně jako o životě po sametové revoluci, kdy nastoupil do investiční skupiny Penta na pozici ředitele firemních rizik (tato spolupráce pokračuje dodnes). Lorencův příběh je jedním z příkladů transformace společnosti z období totality do dnešních dní. Výroky někdejšího člena tajné bezpečnosti (a kryptologa) se stávají nástrojem přizpůsobování a znejasňování činů komunistického režimu, který pronásledoval a krutě trestal své odpůrce – z nichž mnozí za svoje odvážné postoje zaplatili životem.

Ve světle této historické paralely vyznívají Lorencovy výroky ze vzpomínaného rozhovoru mimořádně cynicky. Autor hudby Miroslav Tóth k albu uvedl: „V první řadě si sám uvědomuji, že zatímco já v dnešní době demokracie komentuji výroky generála StB, tak před rokem 1989 byli mnozí lidé, kteří se režimu postavili, pronásledováni nebo dokonce za svoje postoje zabiti. Jejich příběhy dodnes dostatečně neznáme. Jenže stále žijí jejich rodiny a pozůstalí. Myslíme hlavně na ně a až potom na generála. Puntičkár je prvním dílem malého příspěvku k pochopení dějin zamlžování.“

Drť:
Michal Kaščák – zpěv
Miroslav Tóth – saxofony
Marek Buranovský – kytara
Lucia Chuťková – klávesy
Jozef Krupa – bicí
Márton Czernovsky – baskytara

Koncert je uváděn v rámci projektu Jazzconnexion 2021 za finanční podpory Ministerstva kulturu ČR, Pardubického kraje a statutárního města Pardubice.

Typ koncert
Zakázán vstup se zvířaty Akce není vhodná pro děti
Místo konání Divadlo 29 (Pardubice)
Datum a čas konání čt 18.11.2021 20:00
URL https://www.otevrenakultura.cz/cs/divadlo-29/archiv/drt
Přístupné pro vozíčkáře Ne
Vstupné 160 Kč
Zdroj dat Turistické informační centrum Pardubice
Je třeba opravit údaje?

Souřadnice: 
 
 
Plánovač výletů

Jak používat plánovač
Vyhledávání objektů
Facebook
Twitter
Počasí ve městě
3.12. 16:00
dnes

Skorojasno
1°C
4.12.
zítra

Déšť se sněhem
2°C / 0°C

Zdroj: Počasí Meteocentrum [w:trans]Nové okno[/w:trans].

východní čechy