[w:trans]košík[/w:trans] Yuri Lemeshev & Pamelia Kurstin (RUS / USA)

Yuri Lemeshev – akordeon
Pamelia Kurstin – theremin vox

Program Divadla 29 v roce 2007 začíná nevšední hudební lahůdkou. Pozvání k vystoupení přijala světově uznávaná americké hráčka na theremin Pamelia Kurstin a akordeonista ruského původu Yuri Lemeshev , známý především jako člen slavné newyorské skupiny Gogol Bordello. Společný projekt obou hudebníků bude prezentován v rámci jejich evropského koncertního turné, které zahrnuje koncerty v Holandsku, Itálii, Německu, Chorvatsku a Švýcarsku. V České republice vystoupí exkluzivně pouze v Divadle 29 !!!

Akordeonista Yuri Lemeshev, pocházející z dálněvýchodního ruského ostrova Sachalin a od 90. let žijící v New Yorku, je především členem světově proslulé gypsypunkové skupiny Gogol Bordello . Krom toho je však také uznávaným sólovým hráčem a velmi rád se účastní nejrůznějších hudebních projektů s hudebníky newyorského downtownu. Za všechny jmenujme alespoň trio Tridruga , kde spolu s kytaristou Bradem Shepikem a basistou Tony Scherrem podniká výlety hlavně do jazzových vod nebo vynikající etnojazzové duo Desastro Totale , které jsme měli možnost vidět v Divadla 29 již dvakrát a kde Lemeshev exceluje po boku amerického saxofonisty Matta Darriaua (The Klezmatics, Paradox Trio). Jeho hra těží hlavně z původního i novodobého pojetí waltzu a tanga, staré filmové a cirkusové hudby i tradiční východoevropské a dálněvýchodní etnické hudby.

Pamelia Kurstin (1976) je světově uznávaná hráčka na theremin, která vystupovala a nahrávala s takovými hvězdami světové hudební scény jako je např. David Byrne , Béla Fleck nebo John Zorn . Pamelia hraje od svých dvou let na piano, studovala hru na housle, cello a kontrabas. Od roku 1997 se věnuje hře na theremin. Vystupuje sólově s programem Theremin-Orchestra, improvizuje s hudebníky jazzové i elektronické scény a interpretuje klasické dílo Rachmaninova či Messiaena. Vedle toho také vyučuje hru na theremin a hraje s americkou kabaretně-punkovou skupinou Barbez. Vizionář, elektronický pionýr a novodobý výrobce thereminu Robert Moog označil Pamelii Kurstin za jednu z nejdůležitějších novátorek současné hry na tento magický nástroj.

Theremin je jedním z prvních elektronických nástrojů na světě. Vynalezl ho kolem roku 1919 ruský vědec Lev Těremin . Jedná se o jediný nástroj, na který se hraje bez fyzického kontaktu. Jde o skříňku se dvěma anténami, kolem kterých hráč pohybuje rukama. Jedna z antén určuje intenzitu tónu a druhá jeho výšku. Hudebník tak „pouhými” pohyby rukou nad nástrojem vytváří výslednou podobu zvuku. Magický zvuk thereminu se podobá zvuku smyčcových nástrojů či lidskému hlasu. Po velkém úspěchu thereminu ve 20. a 30. letech, kdy s ním jeho konstruktér L. Těremin absolvoval velkolepé turné po USA, upadl tento nástroj v zapomnění. V 50. letech byl využíván jako zdroj efektů pro tehdejší horory a sci-fi filmy. Od té doby jej čas od času využívali skladatelé moderní vážné hudby a někteří avantgardní rockoví hudebníci. V posledním čtvrtstoletí prožívá theremin vzestupnou vlnu zájmu především mezi hudebníky zabývajícími se vážnou hudbou, jazzem a elektronikou. Vedle Pamelie Kurstin patří mezi světovou špičku ve hře na theremin Lydia Kavina, Clara Rockmore nebo Samuel Hoffman.

Koncert je uváděn v rámci projektů Jazzconnexion 2007 a Electroconnexion 2007 za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Pardubického kraje a statutárního města Pardubice.

Typ koncert
Místo konání Divadlo 29 (Pardubice)
Datum a čas konání st 10.1.2007 20:00
Přístupné pro vozíčkáře Neznámo (kulturní středisko je bezbariérové)
Zdroj dat Divadlo 29
Je třeba opravit údaje?

Souřadnice: 
 
 

Akce

<<
listopad 2021 >>
Po Út St Ct So Ne
krizek1
krizek2
krizek3
krizek4
krizek5
krizek6
krizek7
krizek8
krizek9
krizek10
krizek11
krizek12
krizek13
krizek14
krizek15
krizek16
krizek17
krizek18
krizek19
krizek20
krizek21
krizek22
krizek23
krizek24
krizek25
krizek26
2728
2930
Plánovač výletů

Jak používat plánovač
Vyhledávání objektů
Facebook
Twitter
Počasí ve městě
27.11. 15:30
dnes

Oblačno
3°C
28.11.
zítra

Sněžení
0°C / -3°C

Zdroj: Počasí Meteocentrum [w:trans]Nové okno[/w:trans].

východní čechy