Stezka Viléma z Pernštejna

Mapa stezky.

Příjemně se projít a zároveň načerpat nové znalosti je nyní v Pardubicích možné prostřednictvím Stezky Viléma z Pernštejna. Celková délka tohoto okruhu s deseti zastávkami a informačními tabulemi je dlouhá 2,5 km a urazit se dá za jednu hodinu, takže ho bez problémů absolvují starší návštěvníci města i rodiče s malými dětmi. A pokud by přece jen nožičky bolely, příjemných míst k posezení i občerstvení je po cestě dost a dost, například v Tyršových sadech, na Pernštýnském náměstí či náměstí Republiky. To jsou jen některá z míst, o kterých se můžete dozvědět různé zajímavosti, a poznat tak centrum Pardubic. Další informační tabule najdete například na renesančním pardubickém zámku, dominantě města Zelené bráně, či Automatických mlýnech. Průchod stezkou je bez bariér, takže je otevřena i osobám s tělesným postižením nebo rodinám s kočárky, a jednotlivé tabule jsou doplněny základními informacemi v braillově písmu. Celkové náklady na výrobu a instalaci panelů činí 270.000,- Kč, ze tří čtvrtin na projekt přispělo město Pardubice prostřednictvím fondu cestovního ruchu, a z jedné čtvrtiny se na nákladech podílelo regionální infocentrum Pardubice Region Tourism.

Zde je deset důvodů, proč navštívit centrum Pardubic:

 

Úvod ke stezce

Zelená brána.

1 - Zelená brána
Výrazná dominanta Pardubic. Působivá raně renesanční věž vznikla při přestavbě města po požáru v roce 1538. Měděný plech, který kryl střechu, oxidací zezelenal a záhy se podle něj vžil název „Zelená brána“.

Pernštýnské náměstí. 2 - Pernštýnské náměstí
Domy na náměstí a v přilehlých ulicích nesou nejstarší stopy pozdně gotické výstavby. Jsou ukončeny typickými obloučkovými štíty a osazeny ostěními z terakoty. Dominantou je neorenesanční pardubická radnice.
Příhrádek. 3 - Příhrádek
Příhrádek tvoří spojnici mezi zámkem a městem. Měl funkci opevněného předbraní a zároveň sloužil pro hospodářské zázemí správy panství. Pamětní deska zde připomíná rodiště básníka Jiljí Vratislava Jahna.
Zámek. 4 - Zámek
Původní hrad přetvořili páni z Pernštejna na palác. Vznikl tak přechod mezi hradem a zámkem. Uvnitř se dochovaly cenné zbytky raně renesančních nástěnných maleb, kazetové stropy a cenný vstupní portál.
Muzeum. 5 - Východočeské muzeum
Východočeské muzeum sídlí v zámku. Zpřístupňuje šest stálých expozic. Samostatným návštěvnickým okruhem je prohlídka rytířských sálů. K dispozici je veřejnosti přístupná knihovna.
Tyršovy sady. 6 - Tyršovy sady
Na mokřinatém území bývalého zámeckého příkopu bylo r. 1931 vybudováno rozlehlé výstaviště pro konání „Výstavy tělesné výchovy a sportu republiky Československé“. Prostor sadů čeká zásadní rekonstrukce.
Kostel sv. Bartoloměje. 7 - Kostel sv. Bartoloměje
Kostel nechal postavit počátkem 16.století Vilém z Pernštejna a založil u něj klášter minoritů. V interiéru je renesanční náhrobek Vojtěcha z Pernštejna, oltářní obraz Umučení sv. Bartoloměje (1692) a sousoší Kalvárie.
Automatické mlýny. 8 - Automatické mlýny
Budovy automatického velkomlýnu bratří Winternitzů projektoval arch.J.Gočár. Jeho monumentální stavba, připomínající romantický hrad, je dokladem uplatnění moderní architektury při výstavbě výrobního objektu.
Komenského náměstí. 9 - Komenského náměstí
Dominantou náměstí je kostel Zvěstování P.Marie, který patří mezi nejstarší stavby v Pardubicích. Založil jej ve 14. stol. arcibiskup Arnošt z Pardubic. Vilém z Pernštejna jej dal přestavět v pozdně gotickém slohu.
Dům u Jonáše. 10 - Dům U Jonáše
Výraznou reliéfní výzdobu průčelí má dům „U Jonáše“. Výzdoba pochází z doby krátce po roce 1797, rozměrný reliéf zachycuje biblickou pověst o Jonášovi a velrybě. Ve štítu domu jsou postavy sv. Floriána a sv. Petra.
  Vilém z Pernštejna
  Závěr ke stezce

MP3 ke stažení: úvod - 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10 - Vilém - závěr

Vilém z Pernštejna

Vilém z Pernštejna, zvaný Moudrý, se narodil v roce 1435 na Moravě na hradě Pernštejn jako vnuk Viléma staršího z Pernštejna a zemřel 8. dubna 1521 v Pardubicích. V roce 1491 zakoupil panství Pardubice, přeměnil ho v dobře fungující velkostatek a za své sídelní město si zvolil právě toto město, kde v té době náročně rekonstruoval zámek a po požáru v roce 1507 dal vystavět nově celé město. Zasloužil se tak o největší rozkvět města v období středověku. Čerstvá zpráva českého diplomata Jiřího Šitlera hovoří o tom, že Vilém z Pernštejna je jedním z předků britské královské rodiny - Vilémova pravnučka Alžběta se provdala za příslušníka německého rodu Fürstenbergů, kteří patří k předkům britských Windsorů (a také k předkům českého ministra zahraničí Karla Schwarzenberga.)

Akce

<<
leden 2022 >>
Po Út St Ct So Ne
krizek1
krizek2
krizek3
krizek4
krizek5
krizek6
krizek7
krizek8
krizek9
krizek10
krizek11
krizek12
krizek13
krizek14
krizek15
krizek16
krizek17
krizek18
1920212223
24252627282930
31
Plánovač výletů

Jak používat plánovač
Vyhledávání objektů
Facebook
Twitter
Počasí ve městě
19.1. 21:30
dnes

Zataženo
2°C
20.1.
zítra

1°C / -3°C

Zdroj: Počasí Meteocentrum [w:trans]Nové okno[/w:trans].

východní čechy