Nejlepší podmínky nabídly lyžařům Krkonoše, nejhorší asi Beskydy

PRAHA 12. prosince (ČTK) - Nejlepší podmínky pro lyžaře nabídly o víkendu sluncem zalité Krkonoše. Ve Špindlerově Mlýně lyžovalo nejméně 3000 lidí a v provozu byly všechny čtyři lanovky. Naproti tomu v Beskydech jezdily pouze dva malé vleky na Pustevnách a Soláni, kde se lyžovalo na umělém sněhu. Sněhu v moravskoslezském pohoří nebylo dost ani pro běžkaře.
Na sjezdovkách v Krkonoších nyní leží od 20 do 60 centimetrů přírodního a technického sněhu, na hřebenech kolem 45 centimetrů tvrdého sněhu. V Janských Lázních si mohli lyžaři vyzkoušet novou čtyřsedačkovou lanovku. V Peci pod Sněžkou jezdila lanovka na Hnědý vrch. Asi 25 centimetrů sněhu zaručuje dobré podmínky pro běžkaře také v Orlických horách.
V Libereckém kraji využilo několik tisíc lyžařů kromě několika menších vleků také lanovek v krkonošských Vítkovicích, na Špičáku a v Rejdicích. Mrazivé a většinou jasné počasí umožnilo umělé zasněžování svahů, rychlý sníh však přinesl první úrazy. Nejvážnější zranění utrpěl lyžař na Červené sjezdovce na Špičáku u Tanvaldu. Do liberecké nemocnice ho musel v bezvědomí převézt vrtulník.
V harrachovském sportovním areálu využívali sjezdaři pouze 400 metrů dlouhý vlek u spodní stanice lanovky. Čtyřsedačková lanovka vozila na Čertovu horu pouze běžkaře. V Bedřichově sice ještě stály vleky, v sobotu i v neděli tam ale dorazilo hodně běžkařů.
Krásné slunečné počasí vládlo i v Jeseníkách. Přestože je na horách málo sněhu, mohli si lidé zalyžovat na sjezdovkách i na běžkách. Dva vleky jezdily na Ovčárně a v Horní Moravě, jeden na Červenohorském sedle a na Petříkově. Běžkaři se mohli projet na trase Červenohorské sedlo - Švýcárna - Ovčárna a v okolí Skřítku.
Největší jihočeská lyžařská střediska Zadov na Prachaticku a Kramolín na Českokrumlovsku nabízejí lyžařům po dvou sjezdovkách s technickým sněhem. Na Zadově si na své přijdou také vyznavači bílé stopy. Zatím jen jeden svah mohou využívat lyžaři v západočeské části Šumavy. Na Špičáku je v provozu vlek na Lubském svahu, kde leží až 40 centimetrů technického sněhu. Podle členů horské služby ze Špičáku byli v okolí Železné Rudy vidět i první běžkaři, zatím tam ale pro ně vhodné podmínky nejsou.
Poněkud rušněji bylo na krušnohorském Klínovci, kde stály už v sobotu u vleku fronty. Na Klínovci je na svahu 40 centimetrů sněhu. Lyžuje se i na Božím Daru.
Ve Zlínském kraji panují podobně špatné podmínky jako v Beskydech. V provozu tam byla pouze krátká trať Pod Šumnou v areálu Pusteven a sjezdovka na soláňském sedle. Obě pokrývá technický sníh. Jen omezené možnosti měli také běžkaři.
pba

zdroj: ČTK

Akce

<<
červenec 2021 >>
Po Út St Ct So Ne
krizek1
krizek2
krizek3
krizek4
krizek5
krizek6
krizek7
krizek8
krizek9
krizek10
krizek11
krizek12
krizek13
krizek14
krizek15
krizek16
krizek17
krizek18
krizek19
krizek20
krizek21
krizek22
krizek23
2425
262728293031
Plánovač výletů

Jak používat plánovač
Vyhledávání objektů
Facebook
Twitter
Počasí ve městě
24.7. 00:00
dnes

Skorojasno
16°C
25.7.
zítra

Zataženo
26°C / 18°C

Zdroj: Počasí Meteocentrum [w:trans]Nové okno[/w:trans].

východní čechy