Vnitřně virtuální krajiny

Téma výstav je letos na Zelené bráně v Pardubicích zasvěceno přírodě a zvířatům. Závěrečný výstavní projekt této sezóny „Vnitřně virtuální krajiny“ představí práce dvou talentovaných začínajících malířů, studentů ZČU FDULS v Plzni. Svá díla vystaví Tereza Balcarová a Patrik Rutkovský. V rámci magisterského navazujícího studia se plně věnují malbě, a to pod vedením doc. ak. mal. Aleše Ogouna. 

Oba autoři vyrůstali v Českém ráji a téma přírody je v rámci umělecké tvorby jejich společným prvkem. Pocházejí z podobného prostředí, které se pro ně stalo inspirací. Osobně se ale poznali až na škole v Plzni. Právě téma přírody autoři posouvají ve svých dílech do jejich představ, vidin a do virtuálního světa. Malíři se rádi vyjadřují skrze abstraktní rovinu. V některých dílech jde o reakce na současnost, v jiných naopak o reakce na historii či sociální zkušenosti obou autorů.

Tereza Balcarová se narodila v Praze. Vystudovala Vyšší odbornou školu a Střední uměleckou školu Václava Hollara. Ve studiu nadále pokračovala na Fakultě umění a architektury v Liberci. Nakonec však zakotvila díky úspěšnému složení talentových zkoušek na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara v Plzni. Během posledních dvou let se intenzivně věnuje jednomu z globálních problémů – problematice domestikovaných savců, konkrétně turu domácímu. Motiv krávy je pro ni fascinující. Tereza se zaměřuje na to, jak krávy vnímají svůj svět, v jakých podmínkách u nás žijí a jak se jim žije v naší krajině. Při malbě používá špachtli, jejíž strukturou chce zachytit syrovost, pomíjivost i těžkost. Na plátno maluje bez návrhů nebo skic. Barvu nanáší z tuby hned na plátno. Kombinuje zvířecí motiv s prolínáním světů, emocemi a zasazením do krajiny v abstraktní rovině.

„Každý z nás vnímáme krajinu jinak, hlavně díky našim vnitřním pocitům. Někomu je bližší panenská příroda, někomu zase uměle vytvořená krajina. I virtuální svět je vytvářen člověkem. V rámci své tvorby si klademe otázku, co přesně je pro nás příroda? Do jaké míry se jedná o reálný či virtuální svět? Právě v dnešním světě si v některých případech tolik neuvědomujeme, co pro nás realita a virtualita znamenají,“ prozrazuje malířka Tereza Balcarová.

Patrik Rutkovský dodává: „Příroda byla od nepaměti člověku na blízku – jeho součástí, jeho domovem. Až postupem času jsme ji začali omezovat, utlačovat a zastavovat, zároveň si vytvářet svůj umělý svět, který však lidstvu nestačil, tak se začal vytvářet ještě svět virtuální. V našich chystaných pracích se právě tímto tématem zabýváme v co nejširším hledisku. Chceme ukázat to líbivé, ale dotknout se i témat, která na první pohled líbivá nejsou, ale přesto jsou součástí dnešního světa, ať už reálného či virtuálního.“ Patrik Rutkovský se narodil v Jilemnici, žije však Chuchelně u Semil, studoval Střední uměleckoprůmyslovou školu a vyšší odbornou školu Turnov. Dále pokračoval na Fakultu designu a umění Ladislava Sutnara v Plzni. Věnuje se olejomalbě. Hlavním nosným prvkem jeho obrazů je barva. Díla konstruuje převážně ve formě hybridních a iluzivních skvrn a polí. Mnohdy se jedná o vnitřní svět představ vyplývající z individuálních zkušeností. Svět pro něho není uzavřený, ale komunikuje určitou měrou se sociálními a kulturními zkušenostmi, které člověk během svého života získává. V obrazech nalezneme symboly, znaky, parafráze plynoucí nejen z každodenního toku věcí, ale i ze světa umění, které se tak trochu nachází v halucinačním ovzduší lidských představ.

Společný autorský cyklus utváří velkoformátové malby i malby menších rozměrů. Díla mezi sebou komunikují, vzájemně se napadají, potlačují, ale i podporují. 

Abstraktní výstavu dvou mladých talentovaných hostů můžete na Zelené bráně v Pardubicích vidět až do konce prosince 2020. Výstava bude slavnostně zahájena v pátek 9. října 2020 od 17:00 hodin, a to za osobní účasti doc. ak. mal. Aleše Ogouna, kurátorky Mgr. Jany Farské Hájkové a obou autorů.

Srdečně Vás zveme na setkání s malíři.

Dokumenty

Akce

<<
září 2021 >>
Po Út St Ct So Ne
krizek1
krizek2
krizek3
krizek4
krizek5
krizek6
krizek7
krizek8
krizek9
krizek10
krizek11
krizek12
krizek13
krizek14
krizek15
krizek16
krizek17
krizek18
krizek19
krizek20
krizek21
krizek22
krizek23
krizek24
2526
27282930
Plánovač výletů

Jak používat plánovač
Vyhledávání objektů
Facebook
Twitter
Počasí ve městě
25.9. 22:00
dnes

Skorojasno
13°C
26.9.
zítra

Polojasno
25°C / 12°C

Zdroj: Počasí Meteocentrum [w:trans]Nové okno[/w:trans].

východní čechy