Díla Alfonse Muchy budou vystavena na Staroměstském náměstí

PRAHA 15. dubna (ČTK) - Nová galerie v srdci Prahy nabídne výběr z díla Alfonse Muchy. V domě U bílého jednorožce na Staroměstském náměstí bude představen průřez tvorbou tohoto umělce, proslaveného po celém světě. ČTK to dnes řekl organizátor výstavy Zdeněk Kočík.
Návštěvníkům nabídne průřez celou Muchovou tvorbou. "Na ploše pěti set metrů čtverečních bude vystaveno na 300 děl tohoto mistra secese. První kroky je symbolicky zavedou k obrazu Gismonda, ztvárňujícímu divadelní postavu slavné herečky Sarah Bernhardtové, která provázela malířovy první krůčky na cestě za světovou slávou," uvedl Kočík.
Expozice podle něj zahrne kolekci impozantních plakátů a nespočet drobnějších litografických prací a studií. Budou mezi nimi návrhy známek a bankovek. Představena bude také unikátní kolekce litografických pohlednic. A protože je Kočík majitelem muzea voskových figurín, instaloval na závěr expozice věrnou Muchovu kopii, jak ve svém ateliéru právě pracuje na studii jednoho ze svých děl.
Loni v létě Kočík připravil v českokrumlovském Domě fotografie jednu z nejucelenějších výstav Muchových plakátů, když vlastní kolekci doplnil exponáty zapůjčenými ze Západočeského muzea v Plzni.
Mucha, který žil v letech 1860 až 1939, je mezi secesními umělci pojmem. Mezi největší sběratele jeho plakátů patří tenista Ivan Lendl. Vytvořil například i cyklus olejomaleb Slovanská epopej, který je dlouhodobě vystavený na zámku v Moravském Krumlově na Znojemsku.
V posledních letech se hovoří o tom, že by se měl soubor těchto pláten přestěhovat z Moravského Krumlova do Prahy. Kvůli tomu má na Bruselské cestě holešovického výstaviště v Praze 7 vzniknout nová budova. Pražští radní se k tomu mají vyjádřit v nejbližší době. V letošním rozpočtu má město na výstavbu asi 46 milionů korun, celkové náklady se odhadují na dvojnásobek.
Jiří Borovička kš

zdroj: ČTK

Akce

<<
září 2021 >>
Po Út St Ct So Ne
krizek1
krizek2
krizek3
krizek4
krizek5
krizek6
krizek7
krizek8
krizek9
krizek10
krizek11
krizek12
krizek13
krizek14
krizek15
krizek16
krizek17
1819
20212223242526
27282930
Plánovač výletů

Jak používat plánovač
Vyhledávání objektů
Facebook
Twitter
Počasí ve městě
18.9. 17:00
dnes

Zataženo
15°C
19.9.
zítra

Oblačno
16°C / 7°C

Zdroj: Počasí Meteocentrum [w:trans]Nové okno[/w:trans].

východní čechy